Lopta je guľatá a víno vrtkavé. Nik z futbalistov ani vinárov nemá vyárendované miesto na vrchole pomyselného Olympu. Do trinásteho ročníka Národného salónu vín sa usilovali dostať šampióni minulých ročníkov aj úplne neznámi vinári. Nečudo. Byť v salóne znamená potvrdenie či nadobudnutie kvalít výnimočného slovenského vína.
Na štart v regionálnych vinárskych súťažiach sa postavilo vyše 8-tisíc vín, ale do dvojkolového majstrovského finále sa nakoniec dostalo len 440 vzoriek od 54 vinárov. A sitom poroty salónu napokon prešli len vína 37 vinárov.
Už druhý rok sa na jar vyhodnocujú ružové a biele skoré aromatické suché až polosladké vína a šumivé vína. Vtedy sa v Doľanoch vybralo do salónu 25 vín. Zvyšných 75 – šlo o tiché biele suché vína, polosuché aj polosladké, prírodne sladké vína, tokajské vína, červené suché, polosuché aj polosladké vína porota hodnotila v septembri tohto roka na hrade Červený Kameň.
Víno sa mohlo dostať do salónu, len ak získalo najmenej 87,33 bodu. V každej kategórii ocenili najlepšie hodnotené víno titulom šampióna. Do salónu sa oplatí prísť, milovníci vína v ňom nájdu zastúpené všetky vinohradnícke oblasti Slovenska – Malokarpatskú (47 vín), Južnoslovenskú (26), Nitriansku (9), Stredoslovenskú(2), Východoslovenskú (2) a, samozrejme, Tokaj(6). Nadobudnú tak predstavu o veľmi pestrej ponuke slovenských vín.
Väčšina vín v salóne pochádza z vinárstiev, ktoré vznikli ešte v 90. rokoch minulého storočia alebo krátko po roku 2000. Každý rok sa však objavujú noví vinári. To hovorí o veľkej vinohradníckej potencii územia, ale aj ľudí, ktorí ho obývajú. Príjemným prekvapením tohto ročníka bol napríklad BAYNACH z Bojničiek neďaleko Hlohovca, značka založená v roku 2016. Pre znalcov vinohradníckeho zemepisu je to pripomenutie jednej z dobrých polôh, ktorá je na pahorkoch Nitrianskej pahorkatiny.
Slovensko má ešte viacero zákutí, ktoré čakajú na ambicióznych vinohradníkov a vinárov. Súčasne sa ukazuje, že veľké a už dobre známe podniky tiež tvrdo pracujú na tom, aby sa udržali na výslní. Investujú do vinohradov, modernizácie technológií a vôbec ďalšieho poznania vína. Všimnime si ešte rozvrstvenie vín podľa farieb – bielych bolo dovedna 74, červených a ružových zhodne po 13 vín. Salón ukazuje aj to, aké vína sú najžiadanejšie. Nájdeme v ňom 57 suchých vín, 12 polosuchých, 16 polosladkých, 8 sladkých a 7 sektov.
Kto zavíta do Apponyiho paláca neďaleko Hlavného námestia v Bratislave, bude si mať z čoho vybrať. Na jednom mieste sa zoznámi so súčasnou slovenskou vinárskou tvorbou. Stojí za to vybrať s priateľmi degustáciu, ktorá možno neskôr poslúži na bližšie zoznámenie sa s niektorým z vinárstiev. Vínna turistika spojená s lokálnou kuchyňou je v Európe čoraz populárnejšia a slovenská ponuka jedál a vín z roka na rok bohatšia.
Predstavujeme najlepšie vína zo sto najlepších. Ide o ojedinelé moky, ktoré prekvapia bohatstvom svojich prejavov. Sú ukážkou rozmanitosti prírodných podmienok a vôbec prostredia, v ktorých sa víno rodí. Tieto vína nám pripomínajú jedinečný terroir slovenských vinohradov. Keď ich ochutnáme, uvedomíme si hodnotu našej krajiny a zároveň sa skloníme pred umením majstrov vinárov.
Tento jemný aromatický mok je skvelým staronovým objavom skvelého potenciálu obce Bojničky a vinohradov v zabudnutom kúte Nitrianskej pahorkatiny. Víno sa vyznačuje vôňou kvietkov jemného hlohu aj bazy, v chuti sa objavuje čerstvé hrozno. V pohári kvitne začínajúce sa leto a chutí zrelá jeseň. Víno vôbec nie dámske, ale spoločenské, elegantné, milo zvodné. Biele skoré aromatické
... celý článok tu